Krátký provoz může zlepšit funkci mozku, tvrdí studie

Rosa R. Williams

Běh je nepochybně jednou z nejjednodušších metod, jak získat výhody fyzického cvičení, protože je levný a snadno dostupný.

Běh podporuje kardiovaskulární zdraví, svalovou sílu a hustotu kostí. Kromě těchto fyzických výhod je běh také spojen s lepším duševním zdravím.

Tým vědců z College of Tsukuba v Japonsku nedávno uzavřel malou studii, která prokázala, že 10 minut běhání při mírné intenzitě zlepšuje náladu a mozkové funkce.

Zobrazování mozku odhalilo, že běh zvýšil průtok krve do mnoha oblastí prefrontálního kortexu ve srovnání s neběháním. Prefrontální kůra hraje zásadní roli v regulaci emocí a dalších procesů.

Závěry studie jsou publikovány v časopise Scientific Studies.

Jaký vliv má běh na mozek?

Mozek musí interpretovat obrovské objemy smyslových informací, aby koordinoval běžecké pohyby při zachování tělesné rovnováhy. Z tohoto důvodu výzkum ukázal, že běh aktivuje prefrontální mozek.

Mechanický dopad běhu navíc zvyšuje krevní oběh, což může pomoci zlepšit funkci mozku.

Vědci také studovali pohyb hlavy nahoru a dolů, ke kterému dochází při běhu zvířat. Podle jejich zjištění může tento pohyb regulovat serotoninové receptory v prefrontálním kortexu. To může přispět ke zlepšení nálady a kognitivní kontroly.

Běh as opposed to odpočinek

V nejnovější studii vědci zkoumali výkonné mozkové funkce a náladu po 10minutovém cvičení na běžícím pásu. Vědci pak tyto výsledky porovnali s funkcí mozku a emocí během odpočinku.

Vědci hodnotili mozkové funkce pomocí Stroopovy úlohy, která představuje jednotlivcům barevná slova vytištěná v nekongruentních odstínech. Například slovo „červená“ se může objevit s modrými písmeny.

Místo čtení slova musí účastníci co nejrychleji identifikovat barvu písmen.

Zatímco jednotlivci prováděli Stroopův úkol, výzkumníci sledovali variace krevního toku pomocí blízké infračervené spektroskopie, neinvazivního prostředku optického zobrazování, k určení mozkové aktivity.

Když je stimulována určitá oblast mozku, objem krve v této oblasti se rychle mění. Spektroskopie v blízké infračervené oblasti detekuje a kvantifikuje tyto variace.

Účastníci také vyplnili dotazník Dvourozměrné škály důvěryhodného zdroje před a během období běhu a odpočinku, aby zjistili jakékoli změny nálady.

Co objevili?

Ve srovnání s kontrolním cvičením vedlo běhání ke značnému zlepšení nálady. Konkrétně škála nálady odhalila zvýšení štěstí a vzrušení.

Lidé, kteří se účastnili běžecké intervence, také dokončili Stroopův test podstatně rychleji a jejich bilaterální prefrontální kortex měl zvýšenou nervovou aktivitu.

Healthcare Information Right now oslovilo prvního autora Chorphaka Damrongthai a konečného autora profesora Hideakiho Soyu:

“Byli jsme ohromeni zjištěním, že 10 minut mírného běhání zlepšuje nejen výkonnou funkci, ale také pozitivní náladu v tandemu s bilaterální prefrontální aktivací.”

„Na základě předchozích výzkumů, včetně našeho vlastního,“ řekli, „bylo prokázáno, že fyzické cvičení zlepšuje výkonnou funkci stimulací levé dorzolaterální prefrontální kůry, mozkové oblasti spojené s inhibiční a náladovou regulací, aniž by došlo ke změně pozitivní nálady. “

“Téměř [all] tato vyšetřování využívala jízdu na kole, nikoli běh. […] Běh může zapojit prefrontální mozek více než jiné typy cvičení, které nemusí ke zlepšení nálady a výkonných funkcí vyžadovat tolik koordinace činností s přenášením váhy, jako je jízda na kole.

Omezení

Výzkumu se zúčastnilo pouze 26 jedinců. Omezený počet účastníků ztěžuje zobecnění zjištění na celou komunitu.

Kromě toho je nezbytné si pamatovat, že škála nálady se hlásí sama a v důsledku toho je náchylná ke zkreslení. Lidé nemusí vždy poskytovat správné odpovědi, protože nevědí nebo nechtějí vytvořit příznivý dojem.

Existují důkazy, že pravidelné cvičení zvětšuje velikost hipokampu, klíčové oblasti professional ukládání paměti v mozku. Prof. Moffat spekuluje, že to mohlo přispět k pozorovaným výsledkům tohoto výzkumu.

Z článku však není jasné, zda se subjekty pravidelně cvičily.

Prof. Moffat řekla MNT, že by chtěla vidět srovnání cvičení se zátěží (běh, tanec) s cvičením bez zátěže (šlapání) s použitím stejných úrovní intenzity a doby trvání u mladších i starších skupin, aby zjistila, zda existuje jsou rozdíly.

Podle odborníků je klíčové předvést minimálně efektivní cvičení, které zlepšuje duševní i fyzické zdraví.

Pro některé lidi může být náročné dodržovat svůj physical fitness režim. Zjištění této studie jsou významná, protože pochopení, že i krátký běh je užitečný, může povzbudit více jedinců, aby se zapojili do fyzické aktivity.

„Abychom rozšířili naše výsledky založené na mnoha studiích na zvířatech, zkoumáme běhání s nízkou intenzitou a jeho pozitivní dopad na zlepšení duševního zdraví,“ řekli autoři MNT.

“Chtěli bychom povzbudit jednotlivce, zejména ty, kteří jsou zranitelní, aby si udržovali svou fyzickou a duševní kondici s využitím našeho přístupu s minimálním cvičením.” Podle nich je 10 minut běhání při mírném úsilí dostupné cvičení vyžadující minimální vybavení.

Leave a Reply

Next Post

5 zdravotních příznaků, které je třeba pozorovat každý rok

S každým rokem stárneme, což může znamenat, že se u nás objeví nové zdravotní stavy nebo problémy, které jsme nikdy předtím neřešili. I když možná nevíme, co se děje, naše tělo nám obvykle říká, že se něco děje prostřednictvím bolesti v různých oblastech nebo znepokojivých pocitů. Zde je několik příznaků […]
5 zdravotních příznaků, které je třeba pozorovat každý rok